הפסקות נשימה בשינה

הפסקות נשימה חסימתיות (OSA)
כ- 60% מהאנשים אשר נוחרים באופן תמידי סובלים מהפסקות נשימה חסימתיות (OSA). כאשר מתח השרירים יורד בזמן השינה, הרקמות הרכות, כולל הלשון, סביב דרכי הנשימה מתמוטטות ונשאבות כנגד הקיר האחורי של הגרון. זה גורם לחסימה במעבר האוויר דרך דרכי הנשימה העליונים. כאשר רמת החמצן במוח יורדת, ישנו מנגנון אוטומטי הגורם לחזרה למתח השרירים, דרכי הנשימה נפתחים, והאוויר עובר דרך דרכי הנשימה. כתוצאה מכך האדם הישן מתעורר חלקית. רוב האנשים אינם מודעים לכל התהליך, וחושבים שישנו כל הזמן.

מעגל זה, של החסימה וההתעוררות החלקית, יכול לחזור מספר רב של פעמים בשעה. מצב זה מונע מהסובלים להגיע לשלבי שינה עמוקים, אשר חשובים לתחושת הערנות והרעננות.

לאנשים הסובלים מהפסקות נשימה חסימתיות (OSA) ישנה רמת חמצן נמוכה בדם. מצב זה יכול לגרום לעלייה בלחץ דם, מחלות לב, שבץ, סוכרת וישנוניות יתר. כמו כן, ישנה השפעה אדירה על איכות החיים של הסובלים מהפסקות הנשימה החסימתיות.

גורמי סיכון להפרעות נשימה חסימתיות
גברים מבוגרים אשר סובלים מהשמנת יתר הינם קבוצת הסיכון הגדולה ביותר. עם זאת, כ- 40% מהסובלים מהפסקות נשימה חסימתיות אינם סובלים מהשמנת יתר. כמו כן, חסימה באף, לשון גדולה, דרכי נשימה צרים ומבנים מסוימים של חיך רך ולסת גם כן מגבירים את הסיכוי לסבול מהפסקות נשימה חסימתיות. צוואר רחב הוא גורם סיכון נוסף משמעותי. שתיית אלכוהול ותרופות הרגעה יכולות גם כן להשפיע לרעה על הסיכוי לסבול מהפסקות נשימה חסימתיות.

הדיוקן הקלאסי של האדם הסובל מהפרעות נשימה חסימתיות, כולל נחירות אשר מתחילות מיד עם ההירדמות. הנחירות ממשיכות בקצב קבוע לזמן מה, לעיתים מתחזקות, ואצל אנשים מסוימים מופרעות על ידי שקט, אשר מתרחש בזמן הפסקת נשימה. ההפסקה מופרעת על ידי נחירה חזקה או שיעול ואז הנחירות חוזרות.

למרבה המזל בעיות הנגרמות בעקבות הנחירות והפסקות הנשימה ניתנות לפתרון מהיר ואפקטיבי בעזרת הטיפול הנכון.

אל תחכה להירדם מול ההגה לפני שתבקש טיפול מתאים.

סימפטומים של הפרעות נשימה חסימתיות
חשוב להדגיש שלרוב, האדם הסובל מהפסקות נשימה אינו זוכר את ההפסקות אשר חווה במהלך הלילה. הסימפטומים העיקריים מקושרים לרוב לישנוניות יתר במהלך היום בעקבות שינה לא טובה במהלך הלילה. לעיתים בני הזוג מבחינים בהפסקות הנשימה.

סימפטומים שניתנים לזיהוי הינם:
1.   נחירות חזקות
2.   הפסקות נשימה
3.   התעוררות בעייפות בבוקר
4.   ישנוניות יתר במהלך היום, כולל הירדמות במצבים שאינם ראויים
5.   כאבי ראש בבוקר
6.   עלייה במשקל
7.   חוסר ריכוז
8.   אובדן זיכרון
9.   חוסר שיפוט
10. שינויים אישיותיים

אם בן או בת הזוג מראה אחד או יותר מהסימנים הללו, עליכם לעודד אותו לעבור בדיקת שינה. טיפול נכון בבעיה יכול לשפר משמעותית את חייהם ובריאותם של הסובלים מבעיות השינה.

סיבוכים הקשורים להפסקות נשימה חסימתיות

1.   עלייה בלחץ דם
2.   שבץ
3.   מחלות לב
4.   הפרעות קצב
5.   סוכרת