טיפול

סד שינה דנטלי התקן פה:

חשוב לבחור בטיפול שהוכח כיעיל מדעית, נוח לשימוש ומבוצע על ידי מומחים בעלי ניסיון רב. זה חשוב מפני שישנם הרבה טיפולים שאינם הוכחו כיעילים לטיפול בהפסקות נשימה חסימתיות ובנחירות. ישנם רק שני טיפולים אשר הוכחו כיעילים מדעית – סדי שינה דנטליים ומכשיר הCPAP.

סדי שינה דנטליים המותאמים אישית נחשבים כיום לטיפול הטוב ביותר בנחירות, וכטיפול הראשוני להפסקות נשימה חסימתיות ע"י רופאי שינה ברחבי העולם.

סדי השינה הדנטלים עשויים מחומר אקרילי דק וחזק. הסד בנוי משני חלקים המורכבים על הלסת התחתונה והעליונה (בדומה לפלטה ליישור שיניים) ונבנה במדויק לפי מבנה הפה והשיניים של המטופל. הסד מקדם את הלסת התחתונה, מושך את בסיס הלשון קדימה ובכך משאיר את מעבר האוויר פתוח בזמן השינה. את הסד מרכיבים כל ערב במהלך השינה ומסירים מיד בבוקר.

סדי השינה הוכחו כיעילים, בטוחים, נוחים ובעלי תופעות לוואי קלות ונדירות.

בביסוס על 15 שנים של מחקר מדעי אשר התפרסם בכתבי העת הרפואיים הנחשבים בעולם, סדי השינה הדנטלים נחשבים כיום ע"י האקדמיה האמריקאית לרפואת שינה, הגוף הבכיר בתחום, כטיפול המומלץ לנחירות והפסקות נשימה חסימתיות בדרגה קלה ובינונית. כמו כן, האקדמיה ממליצה בטיפול בסדי השינה למקרים של הפסקות נשימה חסימתיות בדרגה קשה, בהם המטופל לא התאקלם לטיפול בCPAP.

סד השינה הדנטלי של חברת סומנודנט האוסטרלית הוא נוח, פשוט וקל לשימוש. הטיפול אינו פולשני, ואינו יוצר שינוי קבוע בשיניים או בלסתות. ההיענות להתקן מאוד גבוהה ולכן מטופלים נוטים להשתמש בהתקן מדי לילה.

תופעות הלואי: לעיתים, בבקרים, לאחר הורדת הסד, ישנו כאב בשרירי או מפרקי הלסת או בשיניים למספר דקות. תופעה נדירה יותר היא הפרשת רוק מוגברת או ירודה במהלך השינה. בעיה זו נפתרת, לרוב, מעצמה תוך חודש ימים. תופעות לוואי לטווח ארוך הינן נדירות ולרוב הן מתוך הזנחה ואי הדיווח על תופעות הלוואי הקלות.

היתרונות בטיפול בסד השינה הדנטלי רבים, ביניהם:

• לעומת מכשיר הCPAP, הסד אינו צורך חשמל, נוח לשימוש, ואינו פוגע בדימוי העצמי.
• את/ה ובן/ת זוגך/תך יכולים לצפות ללילה שקט של שינה.
• לא עוד נחירות מביכות בטיולים, טיסות או כל שינה קבוצתית אחרת.
• הורדת הסיכון למחלות לב, שבץ ולחץ דם.
• הורדת הסיכון לתאונות הקשורות בעייפות, בין אם ברכב או בעבודה.
• יתרון נוסף (שאינו קשור בהפסקות הנשימה או הנחירות) הוא שאנשים רבים שוחקים את שיניהם במהלך השינה וזקוקים לסד לילה. סד השינה הדנטלי מגן על השינה כמו סד הלילה.

CPAP

הטיפול הקונבנציונאלי השני (חוץ מהסד הדנטאלי) המוצע לסובלים מהפסקות נשימה חסימתיות, הינו משאבת ה- CPAP. המשאבה בנויה מקופסה קטנה המחוברת לצינורות בהם זורם אוויר בלחץ חיובי. הצינורות מחוברים למסכה לאף או לפה, אשר המטופל חובש על פניו. ה- CPAP משאיר את דרכי הנשימה פתוחים, כך שהאוויר זורם לריאות באופן יציב. היתרון של המכשיר הוא בכך שהוא יעיל בכל דרגות החומרה של הפסקות הנשימה החסימתיות. החיסרון המרכזי הוא שהמכשיר הינו מסורבל. כמו כן, הוא יכול ללחוץ על הפנים, או האף, בצורה שאינה נעימה. לעיתים אף גורם לפגיעה בדימוי העצמי של המטופל.

למרות שסדי השינה וה- CPAP הם דרכי טיפול העיקריים לנחירות ולהפסקות נשימה חסימתיות, ישנם גם טיפולים אחרים שעשויים לעזור.

טיפולים נוספים:

ירידה במשקל:
אם את/ה סובלים מעודף משקל, ירידה במשקל יכולה לשפר את מצב הנחירות ודרגת הפסקת הנשימה ממנה אתם סובלים. עודף משקל גורם לשומן להתרכז ברקמות החיך הרך, הלשון, והצוואר ועל-ידי כך לגרום להיצרות דרכי הנשימה. ירידה במשקל יכולה להקטין את כמות השומנים באזורים אלה ובכך להרחיב את דרכי הנשימה.

תנוחת השינה:
הרמת הכרית, או הרמת הצד העליון של המיטה, כמו גם הימנעות משינה על הגב, יכולים לשפר את המצב.

הימנעות משתיית אלכוהול, עישון וכדורי שינה:
אלכוהול ותרופות העוזרות להירדמות מרפים את שרירי הגרון ויכולים להצר את דרכי הנשימה. כמו כן, עישון גם כן יכול להשפיע לרעה על ידי כך שהוא מרחיב את רקמות האף.

כירורגיה:
טיפול כירורגי הוא אינו טיפול מקובל עבור נחירות והפסקות נשימה חסימתיות. בעבר היה הניתוח של הרקמות הרכות טיפול אופציונאלי, אך בגלל האפקטיביות הנמוכה, ואופי הטיפול הוא מומלץ במקרים נדירים.